Słowne środy (1)

Cześć!

Każdy lubi mieć miejsce, do którego lubi wracać. Wracamy bo chcemy, bo lubimy, bo mamy do kogo lub czego. Ja mam nadzieję, że będziecie do mnie wracać. Trochę dlatego, a trochę ponieważ lubię nasz język rozpoczynam Słowne Środy!

Słowna Środa, czym będzie? Co tydzień postaram się znaleźć słówko, którego nie znacie. Tak dla wzbogacenia naszego zasobu słów. Słowa nieprzeciętne nie tylko ładnie brzmią. One po coś istnieją. Nieraz pozwalają lepiej wyrazić myśli, przekazać to co mamy w rzeczywistości do przekazania, co często nie jest takie łatwe. Oczywiście często ludzie nadużywają zwrotów, słów, których znaczeń nie znają, ale myślą, że dzięki temu zyskają. Co więcej nasz język jest tak piękny i tak bogaty, że fajnie dzielić się tym bogactwem. Chyba dobrze podnosić poziom świadomości, nieprawdaż?

Na pierwsze słowo wybieram: Adornować.
Adornować dawniej znaczyło:
1. upiększać, dekorować, zdobić;
2. powiększać, uzupełniać

Czyli Słowne Środy będą po to abyśmy adornowali naszą polszczyznę. Również wy możecie przyczynić się do Słownych Śród, podsyłając mi słówka czy pomysły. Co tydzień wrzucać nowe słówko do słownika, sounds like a plan? Lets do it!

Ponieważ GoodGetsBetter.
Pozdrawiam,
J.K.

Jedna myśl nt. „Słowne środy (1)”

  1. Adornować (łac. adornare) – rekcja (ha! tego nie znałam – a to zwyczajna odmiana przez przypadki): „kogo, co”. Ale bardziej „kogo”, czy bardziej „co”? Wydaję mi się, że jednak „co” – włoskie „adornare” jest używane w kontekście wystroju wnętrz, itp. No i nie mylić z adorować – jedna mała litera, a jaka duża zmiana 😉

    Słowne Środy dniem inspiracji językowych, zdecydowanie I like!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *